fbpx

Nástrahy posledního ročníku SIT 2. díl – A co téma a vedoucí?

Úvod

V minulém článku (odkaz) jste se dozvěděli, co je semestrální projekt a jak se liší od bakalářské práce. Dnes poradíme, jak si vybrat téma, kde hledat nápady nebo jako na výběr vedoucího.

Téma

Téma je vhodné si zvolit ještě před začátkem semestru. Doporučujeme také, aby téma semestrálního projektu souviselo s tématem bakalářské práce, ačkoliv to není povinné. Je možné, že se změní vedoucí, zájem o téma nebo vztahy mezi vedoucím a studentem.

 

 

 

 

 

 

 

 

A kde téma hledat? Možností je mnoho. Uvádíme několik užitečných odkazů, kde se témata nachází.

Téma je třeba si zapsat pod katedrou počítačů, i když máte téma třeba z katedry ekonomiky či kybernetiky. Student se také může zeptat svého oblíbeného vyučujícího, zda nemá nějaké zajímavé volné zadání, nebo se zeptat na předmětu, který ho zajímá. Pokud si vybere téma, které by chtěl zpracovávat, ale není si jistý, jestli je ideální pro realizaci, může zajít za někým z vyučujících, členů rady nebo přímo za garantem programu. Doporučujeme komunikovat a hlavně si téma i vedoucího najít včas, nenechávat výběr na poslední chvíli. Je například pravděpodobné, že když si zvolíte vlastní téma, bude ještě upravováno.

Pokud student při studiu pracuje, je možné psát práci i v práci. Pozor ale na to, že jak vedoucí, tak oponent, musí být z fakulty. Zároveň jsou se spoluprací s externí firmou špatné zkušenosti. Může se na první pohled zdát, že si člověk ulehčí práci, ale opak je pravdou. Ačkoliv je projekt v práci, vedoucí i oponent jsou z fakulty. Připomínky tedy často chodí ze všech stran, občas i opačné. Ve firmě také pravděpodobně budou chtít výstup využívat. Práva na bakalářskou práci však vlastní škola, která práci zveřejňuje, s čímž společnosti mívají problém.

Doporučujeme si na práci s externí firmou najít ve společnosti někoho, kdo už zkušenosti s vedením závěrečných prací má a ví, jak na to. Jednodušší spolupráce může být, když si student vybere například vývoj open source nástroje. Musí se stanovit podmínky používání, ale firma se tím vyvaruje problémů typu spoluvlastnictví se školou. Pokud by práce odpovídala licenci, neměl by být problém ani přispět do již existujícího open source frameworku.

Téma bakalářské práce je platné dva roky. Doporučujeme proto si ho zapsat například až po cestě do zahraničí s Erasmem. Je možné, že 2 roky budou pro vás málo, zadání vás už nebude zajímat nebo si vyberete jiného vedoucího.

Výběr vedoucího

Vybrat dobrého vedoucího může být pořádný oříšek. Dobrý vedoucí by měl mít několik vlastností, které se budou při psaní (a vedení) práce hodit. Doporučujeme, aby měl s vedením semestrálního projektu a bakalářské práce zkušenosti a věděl, jak na to. Lidé, kteří žádnou práci nikdy nevedli, si často nedokáží představit, do čeho jdou. Zároveň by měl dobrý vedoucí mít zkušenosti z oboru, ve kterém chce student práci psát. Téma práce by tedy mělo vyhovovat jak studentovi, tak vedoucímu. Musí mu rozumět, být zajímavé a musí zvládnou jasně definovat, co je potřeba v závěrečné práci udělat. Na škodu nejsou ani dobré reference na vedoucího, ať už jako s vyučujícím či ve spojitosti s vedením závěrečných prací.

Také je žádoucí, aby si vedoucí udělal čas na studenta, a to jak během semestru, na schůzky a porady, případně na řešení nějakého problému, tak na obhajobu. Tam být sice nemusí, ale pro studenta může být oporou.

Vedoucí také vybírá oponenta pro bakalářskou práci a je tedy vhodné, aby měl o oponentovi představu.

Na co se těšit příště?

Jak mám postupovat při psaní závěrečné práce? Co má obsahovat? Kde najdu šablonu? Co když se mnou vedoucí přestane komunikovat?

Na takové a další otázky vám dáme odpověď v příštím článku na téma Průběh závěrečné práce.

Komentáře

komentářů